Zdrowe odżywianie i dieta

Zdrowa (racjonalna) dieta, utrzymywana przez całe życie, jest pierwszym koniecznym warunkiem dobrego zdrowia. Drugim jest regularna aktywność fizyczna (sportowa). Koniecznym warunkiem doskonałej wydolności fizycznej jest spełnienie obu powyższych warunków.

Motto zawiera dwa podstawowe warunki długiego, zdrowego życia, I sformułowane przez specjalistów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Mam nadzieję, że nikt z was nie wątpi w ich słuszność. Ostatecznie, wszyscy się z nimi spotykamy pod różnymi postaciami dosłownie na każdym kroku. Jak pokazuje jednak praktyka, każde zalecenie, skierowane do ogółu społeczeństwa, brane jest przez nie pod uwagę jedynie w minimalnym stopniu. Teraz szczegółowo przyjrzyjmy się problematyce prawidłowej diety, zwracając uwagę na jej wpływ na zdrowie oraz wydolność sportowca, konkretnie kulturysty. Sportowcy w przeciwieństwie do pozostałej części społeczeństwa zdają sobie sprawę z faktu, że dobry sposób odżywiania ma wyjątkowo duży wpływ na wydolność.

Jak można wymagać od świetnego silnika, by jeździł na kiepskiej benzynie, nieprawdaż? Z drugiej strony właśnie dzięki temu istnieć może gałąź przemysłu spożywczego, w ramach której produkuje się specyficzną grupę artykułów, wchodzących w skład tak zwanej diety sportowej (sport nutrition). Niezależnie od tego czy chodzi o profesjonalistę, czy amatora, każdy sportowiec interesuje się tym, co i jak jeść - i nie dotyczy to jedynie codziennych, zwyczajowych posiłków. Istotny jest wybór, co spożyć przed wysiłkiem (treningiem) a co po nim, co przekąsić w jego trakcie, jakie pić napoje... rzecz jasna po to, by wydolność charakteryzowała się tendencją wzrostową. Zaskakujący jest jednak fakt, że dążenie do doskonałego zdrowia znajduje się w tym przypadku na drugim planie.

Sport jest naturalnym i koniecznym składnikiem zdrowego trybu życia a każdy chyba sportowiec lubi współzawodnictwo. Mimo że najczęściej nie chodzi mu o pieniądze bądź stawę (lub to i to). Po prostu każdy chce być lepszy od drugiego. A jeśli nie, z pewnością pragnie nieustannie się doskonalić. To jest bardzo dobra motywacja. Chodzi o poznanie swej indywidualnej granicy możliwości i próby jej przekraczania. I dlatego też większość sportowców wypróbowuje specyficzne diety, zmienia skład swych posiłków i stosuje środki wspomagające, rzecz jasna głównie te, mające podnieść ich wydolność. Kulturyści należą do grupy sportowców, zdolnych swe dążenia do optymalnej formy doprowadzić do ekstremum. Nie ma w tym nic, co należałoby krytykować, to przecież tylko pragnienie osiągnięcia czegoś wyjątkowego, próba przekroczenia własnych ograniczeń, mówiąc wprost - testowanie własnej wytrzymałości i poszukiwanie drogi na sam szczyt.

Spis treści
 Zdrowe odżywianie i dieta
W czym problem? W niejasności pojęcia zdrowa dieta?
Jak i co jeść żeby być zdrowym?
Dieta sportowa
Kulturyści dobrze wiedzą co oznacza dobra dieta
Co decyduje o różnorodnych wymaganiach?
Z powrotem do tematu...
Typologia metaboliczna w skrócie