Z powrotem do tematu...

A zatem co do diety sportowca . Zauważyliście, że profesjonalnego sportowca, wyspecjalizowanego w konkretnej dyscyplinie, da się poznać praktycznie na pierwszy rzut oka? Nie jest to zaskakujące,
że po sportowcu od razu widać, jaki uprawia sport (o ile jest to profesjonalista). Jesteście w stanie stwierdzić, że w danym przypadku chodzi o maratończyka czy kolarza, tak samo jak o kulturystą, nieprawdaż? Potraficie sobie wyobrazić, że maratończyk zaczyna uprawiać kulturystyką? Ja potrafią. Wynik bytby rzecz jasna żatosny.

Z wyrzeźbionego a przede wszystkim szczupłego maratończyka kulturystyczna dieta zrobiłaby - o ile wszystko by się udało - umięśnionego sprintera. Ale tylko jeśli chodzi o sylwetką. Przede wszystkim jednak byłoby po wydolności! Oczywiście działa to też w drugą stroną. O dziwo nawet w specyficzny sposób zmodyfikowana dieta nie zrobi z typowego kulturysty maratończyka. I tak po raz kolejny jesteśmy przy dziedziczności. Jak to wszystko jest możliwe, przecież wszyscy jesteśmy ludźmi, prawda? Jasne, jednak każdy z nas ma jakieś wrodzone a potem rozwijane specyficzne zdolności.

To wyjaśnia dlaczego również pośród sportowców jednej specjalizacji występują ogromne różnice wydolnościowe. Kulturystyka jest w pewnym sensie zjawiskiem ekstremalnym. Albo macie do niej predyspozycje i będziecie dobrzy, albo możecie starać się z całych sit, ale skutkować to będzie jedynie kształtną sylwetką i ponadprzeciętną siłą, a w gorszym przypadku - wyglądem dobrze wykarmionego prosięcia.

Spis treści
 Zdrowe odżywianie i dieta
W czym problem? W niejasności pojęcia zdrowa dieta?
Jak i co jeść żeby być zdrowym?
Dieta sportowa
Kulturyści dobrze wiedzą co oznacza dobra dieta
Co decyduje o różnorodnych wymaganiach?
Z powrotem do tematu...
Typologia metaboliczna w skrócie