W czym problem? W niejasności pojęcia zdrowa dieta?

Z pewnością przeglądacie „lifestylowe" czasopisma, w których autorzy piszą o zdrowej diecie, odmieniając to przez wszystkie przypadki i we wszystkich możliwych aspektach. Wynika z tego, że znaczenie pojęcia „zdrowa dieta" powinno być zupełnie jasne. Niestety tak nie jest, zaś wynikiem tej twórczości jest twierdzenie większości specjalistów a tym bardziej autorów artykułów, że trzeba się odżywiać „lekko i różnorodnie".

W najlepszym przypadku przeczytacie, że konieczne jest spożywanie jak największych ilości warzyw, owoców, białego mięsa i ryb, za to mniej węglowodanów, przede wszystkim białej mąki. Oczywiście, powyższe zalecenie jest prawidłowe, z tym, że jego realizacja bardzo trudna. Dzieje się tak dlatego, że mało który specjalista, włączając w to lekarzy, posiada szczegółową wiedzę na temat technologii produkcji spożywczej i higieny żywienia.

 A jak to wygląda w praktyce? Wielu ludzi wam powie, że wiedzą jak się zdrowo odżywiać, ale nie mogą sobie na to pozwolić, bo dobre produkty są drogie. Tak, to prawda. Niewielu specjalistów dogłębnie zastanawia się nad tym, że w przypadku sportowca pojęcie „lekkiej diety" jest dyskusyjne. Gwarantem zdrowia może być to jedynie dla osób, uprawiających sport incyincydentalnie i bardzo mato intensywnie. Jeśli zaczynacie regularne, intensywne treningi, lekka dieta musi pójść na bok! W jaki sposób mógłby się zregenerować kolarz, jeśli nie uzupełniłby całej wydatkowanej energii? Poza tym - wystarczy wspomnieć o tym, co i w jakich ilościach jedzą kulturyści. To jest rzeczywiście skrajność, dla której spróbujemy znaleźć w tym cyklu artykułów rozwiązanie.

Spis treści
 Zdrowe odżywianie i dieta
W czym problem? W niejasności pojęcia zdrowa dieta?
Jak i co jeść żeby być zdrowym?
Dieta sportowa
Kulturyści dobrze wiedzą co oznacza dobra dieta
Co decyduje o różnorodnych wymaganiach?
Z powrotem do tematu...
Typologia metaboliczna w skrócie