Typologia metaboliczna w skrócie

Wspomniane różnice w zapotrzebowaniu na pożywienie między poszczególnymi ludźmi i tym samym także między sportowcami, często w ramach jednej dyscypliny, mają naukowe uzasadnienie! Jest nim typologia metaboliczna. O co chodzi? Tak jak rozróżnia się typy charakteru (według europejskiego podziału charakteru są to: sangwinik, choleryk, melancholik i flegmatyk, według indyjskiej ajurwedy - vata, pitta i kapha), i nie budzi to przy tym podejrzeń o rasizm, tak światowi specjaliści w analogiczny sposób podzielili ludzi na trzy grupy według ich fizjonomii (ektomorf, mezomorf i endomorf). To „zaszufladkowanie" poskutkowało próbą utworzenia podobnych grup na podstawie różnych innych fizjologicznych kryteriów, przejawiających się w fizjonomii (na przykład w zależności od dominacji jednego z gruczołów powstał system gruczołu dominującego dr Abravanela).

Motywem tego zabiegu była próba zrozumienia dlaczego ktoś je jak słoń i zostaje przy tym szczupły, a ktoś inny zjada minimalne ilości i ma tendencje do tycia. Postęp w tych badaniach stał się dopiero udziałem amerykańskiego specjalisty dr Wolcotta, który opracował system typologii metabolicznej. Tłumaczy on w naukowy sposób wspomniane już różnice w nawykach żywieniowych i ich związki ze zdrowiem i fizjonomią. Autor stworzył obszerną ankietę, na podstawie której dzieli ludzi na trzy grupy według typu ich metabolizmu: typ proteinowy, węglowodanowy i mieszany. Już po nazwach można się domyślić, czego dotyczą te różnice w sposobie odżywiania. Wspomniany system oceny prowokuje pojawienie się podstawowego pytania - czy da się go wykorzystać w praktyce, a jeśli tak, to w jaki sposób?

 Na podstawie własnej praktyki dysponuję stosunkowo obszerną bazą pacjentów, których oceniałem między innymi także wspomnianym sposobem. Dzięki temu z dość dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić, że do oceny stanu zdrowia w zależności od fizjonomii i predyspozycji genetycznych można zastosować zarówno system dr Abravanela, jak i system tradycyjnej medycyny hinduskiej oraz system dr Wolcotta. Z mojego doświadczenia wynika, że wszystkie one wykazują bardzo dużą zbieżność wyników. Świadczy to, że o tym, dlaczego dany człowiek jest jaki jest, decyduje współdziałanie czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Nie jest to nic odkrywczego, nadal tylko trwają dyskusje co przeważa - czy genetyka, czy też wpływ środowiska.

Spis treści
 Zdrowe odżywianie i dieta
W czym problem? W niejasności pojęcia zdrowa dieta?
Jak i co jeść żeby być zdrowym?
Dieta sportowa
Kulturyści dobrze wiedzą co oznacza dobra dieta
Co decyduje o różnorodnych wymaganiach?
Z powrotem do tematu...
Typologia metaboliczna w skrócie