Jak i co jeść żeby być zdrowym?

Zdrowo może się odżywiać tylko ten, kto zrozumie jakie znaczenie dla zdrowia ma prawidłowa dieta. Dla osób, które nie uprawiają sportu, oznacza to pobieranie w postaci pożywienia trochę mniej energii niż jest to teoretycznie konieczne. Przy czym nie muszą być to jedynie świeże warzywa i owoce oraz przyrządzane na ciepło pełnoziarniste produkty zbożowe z warzywami.

Człowiek nie jest typowym wegetarianinem, mimo że wielu fanatyków stara się was o tym przekonać. Jeść zdrowo - o dziwo - nie oznacza też przestrzegać jakiegoś nadzwyczajnego, alternatywnego stylu odżywiania o żelaznych regułach, tak jak na przykład makrobiotyka. Wręcz odwrotnie, konieczne wydaje się respektowanie swych indywidualnych właściwości czyli wieku, płci, aktualnego stanu zdrowia czy też przede wszystkim dziedzicznych predyspozycji (co oznacza również grupę krwi, będącą ewidentnym dowodem na zjawisko dziedziczności).

Ale jak wytłumaczyć zalecenie, by jeść mniej niż to teoretycznie konieczne, kulturyście? Jego brak entuzjazmu dla takiego rozwiązania można zrozumieć, bowiem dąży on do sytuacji odwrotnej - jeść dużo! Nie dziwmy się, że kulturysta stawia znak równości pomiędzy pojęciem „dużo jedzenia" a pojęciem „dużo masy mięśniowej". Oczywiście, jeśli nie potrafi się prawidłowo odżywiać, to ma problem - masa co prawda rośnie, ale minimalnie 2/3 z niej to tłuszcz! I w ten sposób musi później zrzucać („rzeźbić").

Spis treści
 Zdrowe odżywianie i dieta
W czym problem? W niejasności pojęcia zdrowa dieta?
Jak i co jeść żeby być zdrowym?
Dieta sportowa
Kulturyści dobrze wiedzą co oznacza dobra dieta
Co decyduje o różnorodnych wymaganiach?
Z powrotem do tematu...
Typologia metaboliczna w skrócie