Źródła sodu w diecie

Większość ludzi myśli, że aby uchronić się przed konsekwencjami nadmiernego spożycia sodu wystarczy usunąć ze stołu solniczkę. Na pewno ma to znaczenie w wypadku osób, które nawykowo dosalają wszystko, co się da. Szczypta soli na pomidorze położonym na kanapce staje się jednak banalna, jeśli porównamy ją do ilości dodawanej do potraw obiadowych. Gdy gotuje się zupę, ziemniaki, ryż, makaron, przyrządza gulasz czy sos, nie prószy się ziarenkami soli z niewielkich rozmiarów solniczki, tylko sypie łyżeczkami. Jeśli oprócz soli nie znamy zbyt wielu przypraw, to domowa kuchnia może nas zgubić. Rezygnacja z solenia potraw nie rozwiązuje problemu, gdyż okazuje się, że najwięcej sodu [75%] dostarcza nam sól dodawana do żywności podczas jej przetwarzania.

Do produktów o najwyższej zawartości sodu należą wędliny i wszelkiego rodzaju przetwory mięsne, ryby wędzone, konserwy, sery, słone przekąski, takie jak chipsy czy paluszki oraz płatki kukurydziane. Istotnym źródłem sodu są też zawierające dwuwęglan sodu [sodę oczyszczoną] napoje gazowane i wypieki oraz glutaminian sodu zawarty w kostkach bulionowych, przyprawach warzywnych i stosowanych w kuchni chińskiej. Bardzo istotną informacją jest to, że źródłem sodu jest nie tylko to, co ma słony smak.

Całkowicie pozbawione sodu są jedynie oleje, wódka i niektóre napoje. Poza tym wszystkie produkty spożywcze zawierają sód, choć czasem są to naprawdę znikome ilości. Większość warzyw, owoców oraz kasz zawiera poniżej 10 mg sodu/100 g. Zawartość sodu w produktach pochodzenia zwierzęcego, nawet tych nieprzetworzonych, jest już większa. W dietach, w których ilość sodu jest redukowana [np. przy chorobach nerek czy nadciśnieniu], mleko, jaja, mięso i ryby traktowane są jako istotne źródła sodu.

Spis treści
Sól, potrzeba czy zbędna ?
Źródła sodu w diecie
Ile soli potrzebujemy?
Jak zredukować sól w diecie?