Tajemnicza ochrona

Kluczową rolę w procesie wzrostu oraz podziału komórek odgrywa hormon wzrostu, a dokładniej mówiąc produkowane pod jego wpływem specjalne związki zwane somatomedynami. Szczególnie aktywnie udziela się jeden z nich o nazwie: IGF-1. W organizmie jest on transportowany w połączeniu ze specjalnymi białkami, które przewożą go w odpowiednie miejsca w organizmie. Jak się okazuje, pewne czynniki, takie jak np. nadmiar insuliny [towarzyszący otyłości], może upośledzać wytwarzanie białek transportujących, w efekcie czego zupełnie wolny IGF-1 może stawać się niebezpieczny, przyczyniając się między innymi do mutacji zdrowych komórek, a także pobudzania komórek rakowych i hamowania ich śmierci [apoptozy]

W razie zaistniałej potrzeby białka transportowe mogą także odrywać IGF-] od komórek jak również pobudzać niszczenie i rozrastanie się ognisk nowotworowych. Osoby, które mają w organizmie wyższy poziom białek transportujących IGF-1, są w mniejszym stopniu narażone na raka.

 Dowiedziono, że jednym z kluczowych czynników umożliwiających wzrost syntezy tych niezwykle ważnych przenośników białkowych jest systematyczna aktywność fizyczna, która dodatkowo może prowadzić także do obniżenia samego IGF-1. Warunkiem utrzymania właściwego stężenia białek transportowych, obok aktywności fizycznej jest jednak odpowiednia kaloryczność i odżywczość diety, gdyż w stanach dużego wysiłku fizycznego, połączonego ze zbyt rygorystyczną dietą poziom tych białek może ulec niebezpiecznemu obniżeniu.

Spis treści
Rak się boi wysiłku
Komórki tłuszczowe mogą sprzyjać nowotworom
Tajemnicza ochrona
Hormony płciowe
Wzmocnienie obrony