Sprawdzony sposób na rozstępy

Rozstępy skórne pojawiają się u kobiet i mężczyzn, osób otyłych i szczupłych, w każdym wieku, ale współczesna medycyna estetyczna udowadnia, że nie jesteśmy na nie skazani.

Skóra jest bardzo delikatną materią, więc gdy dochodzi do miejscowej utraty jej spójności, mogą pojawić się rozstępy. Rozstępy to równoległe wrzecionowate pasma, które wyglądają jak ślady po cięciu nożem.


Fazy rozstępów

 Rozwijają się dwuetapowo. Pierwsze stadium jest fazą zapalną, gdzie zmiany są czerwone lub sine. W drugim stadium - w fazie zanikowej, następuje ich zbielenie i zmniejszenie. Dzieje się tak dlatego, że zmienione włókna kolagenu i elastyny starają się zregenerować skórę, lecz już nie ma możliwości przywrócenia pierwotnego stanu, w efekcie powstają widoczne białe lub perłowe prążki, wyczuwalne przy dotyku. Powstawaniu rozstępów może towarzyszyć lekki świąd, rzadziej uczucie pieczenia czy bólu.

Gdzie występują?

 Rozstępy występują z reguły po obu stronach ciała. Najczęściej tworzą się na pośladkach, brzuchu, biuście, górnej część ud, w okolicach obręczy barkowej oraz stawów kolanowych i biodrowych, a także w okolicach lędźwiowo-krzyżowych, czasami też na plecach.

Spis treści
Sprawdzony sposób na rozstępy
Jak powstają rozstępy?
Skąd się biorą rozstępy?
Sposoby usuwania rozstępów
Jak zapobiec pojawieniu się rozstępów?