Sposoby usuwania rozstępów

Najlepsze efekty w procesie usuwania rozstępów uzyska się przy zastosowaniu kilku metod. Aby zapewnić dobre efekty zabiegów należy brać pod uwagę wygląd rozstępów, okolice, w których powstały, przyczyny powstawania oraz wiek i kondycję skóry. Najskuteczniej jest podjąć leczenie w fasie zapalnej, kiedy są jeszcze świeże zmiany i nie doszło do wytworzenia się blizn.

 Peeling medyczny [cena od 400 do 800 zł] wykonywany jest przy użyciu kwasu trójchlorooctowego [TCA] lub glikolowego. Stan zapalny skóry wywołanym kwasem TCA powoduje płatowe złuszczenie naskórka. Po zabiegu pacjent odczuwa ściągnięcie i spierzchnięcie. Przez 4 tygodnie po zabiegu konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna, żeby nie dopuścić do powstania przebarwień. Bezpośrednio po peelingu, za pomocą TCA należy unikać ćwiczeń fizycznych i noszenia opiętych rzeczy, by nie podrażniać skóry.

W zależności od głębokości rozstępów zabieg powtarza się 2-4-krotnie, co 4 -8 tygodni. Natomiast zabieg kwasem glikolowym przebiega bez złuszczania naskórka i innych objawów ubocznych, ale należy go powtarzać 10-14 razy. Endermologia [cena 100-160 zł] jest masażem wykonywanym przez urządzenie medyczne pod ciśnieniem. Podciśnienie tworzy fałdę skórną, która jest masowana przez dwa elektronicznie sterowane rolki umieszczone w hermetycznej komorze. Zabieg wykonywany jest w specjalnym kombinezonie [tzw. endermometr], który zwiększa poślizg rolek i nie dopuszcza do uszkodzenia skóry. Endermologia spowoduje przekrwienie okolicy rozstępu, dotleniając i odżywiając skórę. Zabieg ten stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, przyspiesza proces odnowy skóry. To metoda bezinwazyjna, nie powodująca żadnych uszkodzeń skóry. Pojedynczy zabieg trwa 35 minut.

Mikrodermabrazja [cena od 150 do 250 zł] polega na mechanicznym ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka za pomocą drobniutkich kryształków glinu, chlorku sodu lub korundu albo opiłków diamentów. Na skutek działania podciśnienia są one zasysane wraz ze złuszczonymi komórkami skóry. Skóra bezpośrednio po zabiegu jest nieregularnie zaczerwieniona z niewielkim uczuciem gorąca. Mikrodermabrazja trwa krótko, jest w miarę bezbolesna, nie powoduje powikłań i nie wymaga rekonwalescencji. Zabieg ten regeneruje i uelastycznia skórę, pobudza krążenie, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. Warto poddać się serii minimum 10 zabiegów w odstępie 2-3 tygodni.

Mazotarapia [cena: 250 -500 zł, w zależności od powierzchni] to metoda polegająca na bezpośrednim wstrzykiwaniu w rozstęp odpowiednich dawek substancji leczniczych [między innymi krzemu organicznego i kwasu salicylosalicylowego], Nakłucia wykonywane są cienką igłą, praktycznie bezboleśnie. U osób z niskim progiem wrażliwości na ból stosuje się znieczulenie specjalnym kremem. Po zabiegu wykonuje się lekki masaż skóry, aby równomiernie rozprowadzić lek. Po zabiegu mogą powstać krwiaki i małe siniaki [jeśli igła trafi na naczynia krwionośne], utrzymujące się kilka dni, ślady po nakłuciu znikają w ciągu kilku godzin. Najlepiej poddać się 1-6 zabiegom co 2 tygodnie. Długość zabiegu 15-30 minut.

Chirurgia laserowa [3-5 tys. zł]. Lekarz w trak c ie zabiegu przesuwa głowicę emitującą wiązkę światła po rozstępie i ogrzewa go tak długo, aż naskórek odparuje. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Najbardziej spektakularny i prawie natychmiastowy, już jeden zabieg wystarczy, żeby się pozbyć rozstępów. Jednak metoda ta wymaga kilkudniowej rekonwalescencji, bo powstała rana jest bolesna, zaczerwieniona, obrzęknięta i pokryta strupem. Po zabiegu należy unikać światła słonecznego.

Spis treści
Sprawdzony sposób na rozstępy
Jak powstają rozstępy?
Skąd się biorą rozstępy?
Sposoby usuwania rozstępów
Jak zapobiec pojawieniu się rozstępów?