Skąd się biorą rozstępy?

Wbrew powszechnej opinii, powstawanie rozstępów nie jest tylko związane z nadmiernym rozciąganiem skóry. Ich pojawienie się jest też związane ze wzrostem poziomu kortyzolu we krwi. Jest to hormon wydzielany przez nadnercza, a jego ilość wzrasta w okresie ciąży, dojrzewania, wzrostu wagi oraz podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń siłowych. Nadmiar kortyzolu zaburza prawidłowe działanie fibroblastów.

Czynnikiem sprzyjającym jest też wzrost poziomu estrogenów w czasie ciąży, a także przyjmowanie tabletek hormonalnych. Ponadto na tworzenie się rozstępów ma wpływ używanie regularnie i przez dłuższy okres czasu leków sterydowych. Powodują one zmniejszenie grubości naskórka, zahamowanie syntezy kolagenu w skórze właściwej oraz degradację istniejących włókien kolagenowych.

Trudno pominąć rolę niewłaściwej, ubogiej w składniki odżywcze [witaminy, mikro - i makroelementy] diety. Niebezpieczeństwo niesie zwłaszcza niedostateczna ilość cynku i krzemu, ponieważ właśnie te minerały są niezbędne do syntezy kolagenu. Istotną przyczyną, na którą nie mamy wpływu, są skłonności genetyczne. Dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli u matki podczas ciąży pojawiły się rozstępy, to mogą [ale nie muszą] pojawić się również u jej córki.

Spis treści
Sprawdzony sposób na rozstępy
Jak powstają rozstępy?
Skąd się biorą rozstępy?
Sposoby usuwania rozstępów
Jak zapobiec pojawieniu się rozstępów?