Siłacze wszech czasów. JOHN GAGNON

Przełom XIX i XX wieku to początek złotego okresu dla siłaczy, którzy dzięki pokazom siłowym zyskiwali sławę i niemałe fortuny. Szkoda tylko, że nie były to czasy bliskie naszym, gdzie każdy wyczyn jest dokładnie dokumentowany. Dawni siłacze bili swoje rekordy w zasadzie w wąskim gronie osób uznawanych za wiarygodnych świadków. Trudno też być pewnym niektórych doniesień prasowych dotyczących ciężarów, jakie pojawiały się na pokazach, Niesamowite wręcz rekordy Johna Gagnona wydają się bowiem obecnie traktowane nie do końca poważnie

John Gagnon był osobą stosunkowo mało znaną, a jego wyczyny nie były powielane, jak było to w zwyczaju wielu jemu podobnych. Być może, gdyby zadbał o te wszelkie „drobnostki", zapewne to on byłby uznawany za najsilniejszego atletę w dziejach.

Siłacz w roli dźwigu 

John Gagnon [wym. Ganją] urodził się w roku 1883 w miejscowości Caribou w stanie Maine [USA]. W wieku lat dwudziestu poślubił Elizabeth Michaud i od tego czasu imał się wielu zajęć, pracując głównie jako kowal. Ostatecznie w roku 1908 osiedlił się w niewielkim miasteczku Augusta, gdzie pozostał już do końca życia. Jego wyjątkowe zdolności dały o sobie znać po raz pierwszy w roku 1909, kiedy to podczas wmurowywania kamienia węgielnego pod jeden z budynków, za pomocą łańcuchów i żelaznego pręta uniósł i osadził na miejscu ponad 800-kilogramowy głaz. Podczas kolejnego ze swych pokazów uniósł plecami platformę o wadze około 1860 kg, oderwał też od ziemi podest z 4 mężczyznami, ważący łącznie 333 kg, przy użyciu tylko jednego palca, kończąc przedstawienie na gięciu podkowy oraz wyjątkowo grubych gwoździ. Namówiony przez swego późniejszego menedżera, wbrew woli rodziny, w roku 1922 John zaczął występować w cyrkach, aczkolwiek, jak na niepospolitego siłacza, wyglądał dość skromnie. Przy wzroście 176 cm ważył 104 kg, a obwód jego bicepsa nie przekraczał 43 cm.

Spis treści
Siłacze wszech czasów. JOHN GAGNON
Przymiarka do pojedynku strongmanów
Nagroda dla silniejszego
Dziesięciobój przełomu wieków
Z pianinem na plecach
Siłacze z tego samego rodu