Rodzaje przebarwień

Piegi

Pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, około drugiego roku życia, potem stopniowo ich przybywa, a w starszym wieku ich ilość zwykle maleje. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie. Występują z jednakową częstością u kobiet i u mężczyzn, szczególnie często pojawiają się u osób o jasnej skórze i o jasnych lub rudych włosach. Pod wpływem światła słonecznego piegi stają się ciemniejsze i bardziej widoczne.

Melasma (Ostuda, Chloasma)

Są to przebarwienia nieregularne, ostro ograniczone brązowa plamy, bez oznak zapalenia, umiejscowione na twarzy [czoło, policzki, nos, wargi górne, niekiedy w okolicy żuchwy]. Najprawdopodobniej główną przyczyną powstawania plam są żeńskie hormony. Czasem plamy prowokowane są przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych lub podczas stosowania leków [np. hydantoiny]. Mogą pojawić się w pierwszych miesiącach ciąży, a także przy zaburzeniach endokrynologicznych [tj.: nadczynność tarczycy, choroby jajników]. Wykwity nasilają się podczas intensywnej ekspozycji na ultrafiolet.

Plamy soczewicowate (starcze) zwane popularnie „wątrobowymi”

Są to okrągłe lub owalne, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry niewielkie plamki, koloru od żółtobrunatnego po ciemnobrązowy. Wyglądem przypominają ziarna soczewicy, dlatego też zostały tak nazwane. Ich powstawanie związane jest z nierównomiernym zwiększeniem zawartości barwnika w naskórku, ale zmiany mogą sięgać również skóry właściwej Najczęściej pojawiają się między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. W miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i przybierać coraz ciemniejsze zabarwienie.

Przebarwienia pozapalne

Mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne [np. ospa wietrzna], oparzenia słoneczne czy uczulenia.

Znamię Beckera

 Traktowane jest jako wada rozwojowa. To duża zmiana skórna zlokalizowana na barku, ramieniu lub tułowiu mężczyzny. W chwili urodzenia najczęściej jest niewidoczna. Ciemnieje i pokrywa się owłosieniem z upływem latPlamy cafe-au-lait

Plamy tego typu zawdzięczają nazwę swej barwie - kawy z mlekiem. Są jednolicie zabarwione, zwykle o równych, czasem nieco nieregularnych brzegach. Mogą być obecne przy urodzeniu lub pojawiać się w dzieciństwie, niezależnie od światła słonecznego.

Przebarwienia słoneczne

 Słońce jest podstawowym czynnikiem wywołującym plamy. Są one zwykle większe, ale mniej liczne od piegów. Powstają w miejscach uszkodzonego i podrażnionego naskórka, np. po depilacji.


Spis treści
Przebarwienia skóry. Jak sobie z nimi radzić
Rodzaje przebarwień
Zwalczanie przebarwień
Laserowe usuwanie przebarwień
Domowe sposoby
Czy każdą plamę da się usunąć?
Powstawaniu przebarwień sprzyjają