Przebarwienia skóry. Jak sobie z nimi radzić

Przebarwienia to widoczne gołym okiem, niewyczuwalne w dotyku plamki lub plamy, ciemniejsze od otaczającej jej skóry. W kolorze od jasnobrunatnego, przez wszystkie odcienie aż do czarnego. Wielkość i kształt są różne. Mogą być umiejscowione wszędzie, najczęściej jednak znajdują się w miejscach odsłoniętych, eksponowanych na słońce. Pojawiają się głównie na czole, policzkach, nosie, dłoniach i dekolcie...

Jak powstają?

Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernej i nierównomiernej produkcji barwnika skóry - melaniny. Naturalnym czynnikiem pobudzającym do wytwarzania melaniny jest promieniowanie ultrafioletowe [UV]. Melanina pochłaniając promienie ultrafioletowe nie pozwala przedostać się im do głębszych warstw skóry, pełniąc tym samym funkcję filtra ochronnego. Gdy komórki produkujące pigment pracują nieprawidłowo, na przykład wytwarzają za dużo barwnika lub rozkładają się nierównomiernie, na powierzchni skóry zaczynają pojawiać się brązowe plamy.

Hormony

Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne. Ważną rolę odgrywają tutaj m.in.: estrogeny, progesteron i hormon melanotropowy [pobudza komórki skóry do wytwarzania melaniny], a pośrednio także testosteron i hormony tarczycy. Pojawiają się podczas ciąży, stosowania doustnej antykoncepcji i zastępczej terapii hormonalnej, w okresie dojrzewania i menopauzy, zaburzeń miesiączkowania, zapalenia przydatków, niedoczynność nadnerczy, nadczynność tarczycy oraz stosowania innych kuracji hormonalnych.

Leki, kosmetyki, zioła...

Niektóre leki, zioła i kosmetyki przyjmowane podczas ekspozycji na słońce mogą powodować przebarwienia. Należą do nich m.in.: leki moczopędne, przeciwcukrzycowe, kardiologiczne, psychotropowe, niesterydowe leki przeciwzapalne, antybiotyki oraz zioła [np.: arcydzięgiel, dziurawiec]. Jeśli chodzi o kosmetyki, to szczególnie ryzykowne jest używanie latem preparatów z retinolem oraz perfum, zawierających alkohol i olejek bergamotowy.

Warzywa, owoce, rośliny...

Za powstawanie przebarwień bywają również odpowiedzialne: marchew, pietruszka, seler, limonka, a także rośliny ozdobne: chryzantemy, złocień, barszcz olbrzymi czy rośliny rosnące na łąkach [niektóre trawy, piołun, osty].

Zmiany zapalne skóry

 Przebarwienia mogą pojawiać się w miejscach, gdzie wcześniej były umiejscowione zmiany o podłożu zapalnym [tj.: liszaj płaski, toczeń rumieniowaty, atopowe zapalenie skóry, trądzik młodzieńczy], a także w wyniku zranień mechanicznych lub urazów [np. oparzenia] oraz po interwencjach terapeutycznych.

Starzenie się

 Również wraz z wiekiem pojawiają się na skórze małe, okrągłe, brązowe plamki, które nazywane są plamami starczymi. Najczęściej występują na rękach, przedramionach i na twarzy. Są oznaką nadmiernej ekspozycji na słońce w ciągu życia.

Spis treści
Przebarwienia skóry. Jak sobie z nimi radzić
Rodzaje przebarwień
Zwalczanie przebarwień
Laserowe usuwanie przebarwień
Domowe sposoby
Czy każdą plamę da się usunąć?
Powstawaniu przebarwień sprzyjają