Profil makroskladników

Zarówno w okresie budowania masy mięśniowej, jak i w celu regeneracji czy poprawienia stanu odżywienia organizmu niezbędne jest spożywanie odpowiednich ilości białka - to jest 1,5-2 g na każdy kilogram masy ciała. Białko powinno stanowić w sumie 15-20% energii, a jego źródłem powinny być przede wszystkim mleko, napoje mleczne, twaróg, jaja, chude mięsa i ryby. Cennym źródłem białka roślinnego będą orzechy, nasiona i tofu.

Węglowodany powinny dostarczać ok. 55% energii. Najlepszym źródłem węglowodanów złożonych będą wszelkie produkty zbożowe, a w szczególności płatki owsiane w postaci owsianki, gotowany ryż, makaron oraz ziemniaki. Z produktów dostarczających węglowodanów prostych i dwucukrów powinniśmy wybierać owoce świeże i suszone, soki owocowe, musy, galaretki, dżemy oraz miód.

Jedzenie dużych ilości słodyczy oraz pokarmów bogatych w tłuszcze nie jest wskazane. Mimo że potrawy tłuste, smażone są kaloryczne, to nie powinniśmy z nimi przesadzać, nawet jeśli chcemy przybrać na masie. Tłuszcz spowalnia trawienie i w konsekwencji również wchłanianie składników odżywczych, należy go ograniczyć do 25% ilości dostarczanych kalorii. Źródłem tłuszczów powinny być oleje roślinne [dodawane najlepiej do posiłków na surowo], masło oraz śmietanka [tłuszcz mleczny dostarcza łatwoprzyswajalnych
krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych].

Spis treści
 Jak skutecznie przytyć przy niedowadze. Na siłowni
Jak obliczyć BMI?
Regularność i częstotliwość
Więcej kalorii
Profil makroskładników
Odżywki i suplementy
Oprócz diety...