Niedostateczny wypoczynek

Życie często zmusza nas do zbyt dużej aktywności zawodowej, co przy intensywnych treningach może doprowadzić do skrócenia czasu na wypoczynek i narastającego przemęczenia. Intensywne treningi wymagają od nas odpowiednio długiego odpoczynku od wysiłku fizycznego. Jeśli zamiast na trening pójdziemy na długi spacer, to trudno mówić o odpoczynku w naszym rozumieniu. Odpoczynek ma oznaczać zupełny brak aktywności fizycznej.

Pamiętajcie o tym, że mięśnie rozrastają się nie w czasie treningu, lecz podczas odpoczynku. Trening jest tylko bodźcem stymulującym mięśnie do rozrostu. W czasie, gdy odpoczywamy następuje odnowienie zasobów energetycznych organizmu, głównie poprzez uzupełnienie zapasów glikogenu. Jeśli nie damy organizmowi na to odpowiednio długiego czasu, to zasoby glikogenu nie odbudują się całkowicie, nie mówiąc już o superkompensacji, co spowoduje, że mięśnie będą mniejsze i będziemy tracić siłę. Rozpoznanie, czy nasze przemęczenie jest tylko chwilowe, czy jest już ono wynikiem przetrenowania, nie jest łatwe. Jeśli jest ono chwilowe, to wystarczy opuścić jeden trening i po problemie. Jeżeli zaś jest ono wynikiem przetrenowania to sprawa jest poważniejsza. Wówczas trzeba uważnie „wsłuchać się" w sygnały wysyłane nam przez organizm.

Doświadczeni kulturyści radzą, aby w celu odróżnienia chwilowego przemęczenia od przetrenowania pójść na trening pomimo zupełnego braku chęci na niego i zacząć ćwiczyć. Jeśli po pierwszych kilku seriach zupełnie nie mamy ochoty na kontynuowanie treningu, to oznacza, że przemęczenie jest poważniejsze i lepiej tego dnia zrezygnować z treningu. Ale to jeszcze nie musi oznaczać przetrenowania. Często wystarczy dzień przerwy w treningach i wszystko wraca do normy. Za oznakę przetrenowania przyjmuje się sytuację, w której rezygnujemy z dwóch lub trzech treningów i mimo to nadal nie mamy ochoty na treningi.

Spis treści 
Brak postępów a przetrenowanie
Przetrenowanie
Niedostateczny wypoczynek
Progi przetrenowania
Jak sobie radzić z kortyzolem?
Przeciwdziałanie