Mięśnie brzucha legitymacją kulturysty

Ruch unoszenie tułowia wykonujemy szybko, opuszczania zaś - znacznie wolniej
Ćwiczenie nr 1

Leżymy plecami na ławce, nogi ugięte, podudzia na specjalnej „poduszce" ławki, ręce skrzyżowane na klatce piersiowej. Unosimy tułów pilnując, aby podudzia nie odrywały się od „poduszki" na której leżą. Staramy się robić ćwiczenie tak, aby ruch tułowia w górę był w miarę szybki, natomiast w dół znacznie wolniejszy. Wykonujemy maksymalną liczbę powtórzeń w serii.

Ćwiczenie nr 2

 Leżymy plecami na podłodze, nogi ugięte, uda przyciągnięte do klatki piersiowej. Unosimy biodra maksymalnie w górę i staramy się dotknąć kolanami czoła lub czołem kolan, po czym powoli wracamy do pozycji wyjściowej. Wykonujemy maksymalną liczbę powtórzeń w serii.

Ćwiczenie nr 3

 Leżymy na podłodze, nogi wyprostowane, dłonie na karku, łokcie rozsunięte na boki. Unosimy nogi w górę unosząc jednocześnie i tułów. Możemy powiedzieć, że składamy się jak scyzoryk, bo w pozycji górnej tylko biodra mają kontakt z podłożem. Opadamy powoli do pozycji wyjściowej, zwracając uwagę na utrzymywanie stóp cały czas nad podłogą. Jest to wprawdzie ćwiczenie najtrudniejsze, ale też chyba najskuteczniej sze. Wykonujemy maksymalną liczbę powtórzeń. Te trzy serie powtarzane codziennie tworzą doskonały „pakiet", który gwarantuje stopniową zamianę gładkiego brzucha w upragniony „kaloryfer". Tylko trzy!