Metody usuwania tatuażu

Wycięcie chirurgiczne

Jest wprawdzie najszybszą metodą pozbycia się niechcianego tatuażu, ale dotyczy to jedynie małych tatuaży. Przy dużych tatuażach należałoby dokonać przeszczepu skóry lub wszyć wcześniej pod skórę ekspander, umożliwiający rozciągnięcie skóry nad tatuażem, a następnie jego wycięcie. Stosowany jest przy tatuażach wykonanych nieprofesjonalnie, nieodpowiednim barwnikiem lub wtedy, gdy tatuaż jest wielokolorowy. Taki zabieg zawsze pozostawia bliznę.


Salahrazja (skaryfikacja)

 Przebarwiony naskórek nacierany jest chlorkiem sodu [solą kuchenną] w celu usunięcia tatuażu poprzez ścieranie wierzchnich warstw skóry. Po takiej czynności występuje krwawienie i powstają blizny. Salabrazja dość dobrze usuwa płytkie, małe, jasne tatuaże. Jest to stara technika, której już nie stosuje się w praktyce medycznej. Zastrzyki wykonuje się z roztworu soli fizjologicznej i mogą jedynie pomóc rozmazać bądź rozproszyć tatuaż.

Dermabrazja

 Zabieg ten polega na mechanicznym starciu lub złuszczeniu chemicznym skóry, w miejscu, gdzie został wprowadzony barwnik. Dermabrazja, niestety, ma ograniczony zasięg, gdyż barwnik zazwyczaj położony jest głębiej, a głębsze złuszczanie doprowadziłoby do powstania rozległych blizn. Zabieg odbywa się przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Po zabiegu nosi się opatrunek.

Laser

Laseroterapia jest współcześnie najskuteczniejszą metodą usuwania tatuaży, bez uszkodzenia otaczających go tkanek. Jednak efektywność wykonywania tego typu zabiegów jest uwarunkowana wieloma czynnikami.

 Skuteczność laseroterapii zależy od:

» Rodzaju barwnika.
» Koloru barwnika [trudniej usunąć odcienie: pomarańczu, żółtego, różowego, kolory pastelowe i odcienie
zieleni].
» Ilości kolorów zawartych w tatuażu.
» Sposobu wykonania tatuażu.
» Lokalizacji tatuażu [np. nie jest usuwany na całych plecach],
» Powierzchni, którą zajmuje tatuaż.
» Głębokości umiejscowionego tatuażu [naskórek, skóra].
» Fototypu skóry [im ciemniejsza, tym trudniej usunąć tatuaż].
» Dobrania odpowiedniej długości fali lasera.
» Dopasowania właściwego urządzenia.
 » Indywidualnych reakcji na laser.
 » Wieku i rodzaju skóry.

Typy laserów powszechnie wykorzystywane do usuwania tatuaży:

» Q - switched Ruby Lasers [szybkozmienny laser rubinowy] Wykorzystywany do usuwania tatuaży zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich oraz pourazowych. Najlepsze efekty osiągane są w wypadku barwników niebieskich, czarnych i zielonych.
 » Q - switched ND: YAG Laser [szybkozmienny laser neodymowo - Yagowy] Ten typ lasera nie sprawdza się wobec barwników zielonych i czerwonych, natomiast zdaje egzamin w wypadku czarnych barwników.
 » Q-switched Alexandrite Laser [szybkozmienny laser aleksandrytowy] Usuwa tatuaże wykonane z użyciem barwnika niebieskiego, czarnego i zielonego.
» Pigment Dye Lasers [laser barwnikowy] Stosowany do usuwania tatuaży o barwie czerwonej i pomarańczowej.
» ER:YAGLaser[lasererbowo-Yagowy] Eliminuje tatuaże zawierające pigmenty na bazie tlenków żelaza lub tytanu.
» Laser CO, Odparowuje wiązką światła laserowego tkankę pokrytą barwnikiem. Miejsce po odparowaniu pokrywa się strupem;
 » IPL Photoderm Vasculight Jest skuteczny, gdy barwnik znajduje się płytko, a tatuaż ma kolor czarny lub jest do niego zbliżony.

Spis treści
Gdy tatuaż zamiast ozdobą staje się oszpeceniem
Metody usuwania tatuażu
Działanie lasera
Po zabiegu
Ile zabiegów?