Kwercetyna jako suplement obniżający ciśnienie

Poziom kwercytyny ulega podniesieniu,
jeżeli w naszej diecie uwzględniamy następujące
owoce i warzywa, które stanowią
naturalne źródło tego flawonoidu
- jabłka, morele, jagody [nawet mrożone
nie tracą swoich właściwości], wiśnie,
żurawiny, winogrona, cebula, gruszki,
śliwki, czerwone porzeczki, truskawki,
pomidory.
Naszym faworyzowanym suplementem na czas treningu jest oczywiście arginina, co jednak nie oznacza, że na argininie powinno się skończyć. Na czas treningu dobrze jest zaopatrzyć organizm w cytrulinę, pycnogenol i witaminę C oraz... kwercetynę.

Co to jest kwercetyna? To flawonoid o właściwościach antyoksydacyjnych [antyutleniacz]. Chroni zły cholesterol LDL przed jego skłonnością do czynienia szkód w organizmie. W roku 2007 pismo „Journal of Nutrition" poinformowało o nowych wynikach badań związanych właśnie z kwercetyną. Otóż, pacjenci mający wysokie ciśnienie krwi przyjmowali przez miesiąc ten suplement, co w rezultacie doprowadziło do znaczącej poprawy krążenia - ciśnienie uległo obniżeniu.

Mimo że nie udało się ustalić, na czym dokładnie polega mechanizm terapeutycznego oddziaływania kwercetyny, naukowcy zgodnie doszli do wniosku, że kwercetyna ma zdolność hamowania aktywności enzymu angiotensyny (ACE), który - jeżeli tylko nie jest niczym ograniczany - powoduje wzrost napięcia w naczyniach krwionośnych. Kwercetyna nie tylko zmniejsza ciśnienie krwi, ale także poprawia jej przepływ w naczyniach, podobnie jak to czyni proteina serwatkowa. Mechanizm tego działania jest odmienny od równie dobroczynnej funkcji tlenku azotu, więc naukowcy radzą powiązać oba rodzaje suplementacji razem, co powinno mieć jeszcze lepszy wpływ na zdrowie. Kwercetyna przyczynia się też do zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej, a więc gdy dodamy ją do populartnych fat-burnerów, wtedy rezultat będzie pełniejszy. Zajmujący się również tym problemem naukowcy z Korei Południowej ustalili, że kwercetyna aktywuje enzymy spalające tkankę tłuszczową przy jednoczesnym hamowaniu jego zdolności do magazynowania.

Podobnego zdania są naukowcy hiszpańscy. Specjaliści radzą stosować dawkę kwercetyny w wysokości 500 mg rano, 30-60 minut przed treningiem oraz przed snem. Efekt działania tego suplementu jest jeszcze bardziej dostrzegalny, jeżeli stosuje się go razem z suplementem aktywującym tlenek azotu, a więc z argininą!