Impotencja i bezpłodność

Według opinii wielu kobiet, mężczyźni o przesadnie umięśnionej sylwetce ciała są nie tylko mniej pociągający wizualnie, ale ponoć także kiepsko sprawdzają się w łóżku. Wielu z nich, mimo młodego wieku, cierpi na różne zaburzenia seksualne, utrudniające lub całkowicie uniemożliwiające odbycie stosunku seksualnego. Leki sterydowe przyjmowane w nadmiarze mogą wykazywać niezwykle szerokie spektrum działania na życie seksualne i to nie tylko w kontekście zaburzeń potencji. W wyniku nadmiernego aplikowania testosteronu i jego pochodnych dochodzi m.in. do zablokowania podwzgórza i zmniejszenia wydzielania hormonów LH i FSH, które odgrywają kluczową rolę w procesie spermatogenezy. Bardzo często już po kilkunastu dniach stosowania niewielkich dawek sterydów obserwuje się wyraźny spadek objętości spermy.

 Wznowienie produkcji spermy jest możliwe po odstawieniu androgenów, jednakże proces ten jest uzależniony od wielkości dawek oraz czasu ich stosowania. W wypadku osób zażywających sterydy, dawki te są przekraczane często ponad 100 razy, w efekcie czego w wielu wypadkach dochodzi do silnych dysfunkcji w obrębie układu płciowego i bardzo poważnych, a nawet nieodwracalnych zaburzeń płodności.

Testosteron, krążący w nadmiarze we krwi, może nie tylko w bezpośredni sposób oddziaływać na blokadę podwzgórza, ale także przyczyniać się do hamowania jego czynności innymi drogami. Organizm atakowany z zewnątrz dużymi dawkami androgenów stara się bronić na wiele różnych sposobów, m.in. nasila przemianę testosteronu do hormonów żeńskich - estrogenów, których nadmiar może prowadzić do zaniku nabłonka plemnikotwórczego. Zaburzenia czynności hormonalnej w układzie: podwzgórze-przysadka-gonady mogą także sprzyjać powstawaniu żylaków powrózka nasiennego - wady zastawek żylnych sterujących odprowadzaniem krwi z jąder.

W efekcie zmian patologicznych dochodzi do silnego przekrwienia i niedotlenienia obu gruczołów. Przy obecności żylaków powrózka nasiennego, szczególnie gdy towarzyszy temu zmniejszona objętość jąder, stwierdza się brak lub zmniejszenie liczby plemników w nasieniu, obniżoną ich ruchliwość i żywotność, a także większy odsetek plemników martwych oraz ich form patologicznych.

Spis treści
Skutki uboczne podczas zażywania sterydów / koksu.
Impotencja i bezpłodność
Ginekomastia posterydowa
Problemy z prostatą
Trądzik kulturystyczny
Choroby wątroby
Wściekłość sterydowa