Hormony płciowe

Jednym z kierunków działań męskich [androgenów] i żeńskich hormonów [estrogenów] w organizmie jest stymulowanie podziałów komórkowych, a jak wiadomo, wszystko co pobudza do wzrostu może także grozić wywołaniem raka. Ryzyko rozwoju zmian nowotworowych jest szczególnie niebezpieczne w warunkach zaburzeń w gospodarce hormonalnej. U kobiet mogą one prowadzić do wzrostu ryzyka raka piersi, u mężczyzn - prostaty. Jest wiadome, że im więcej hormonów w organizmie a także im dłuższy czas ich działania, tym ryzyko rozwoju nowotworu jest większe.

Proces nadmiernej ekspozycji organizmu na działanie hormonów płciowych jest szczególnie niebezpieczny u kobiet. Wykazano, że im dłuższy okres pomiędzy pierwszą a ostatnią miesiączką w życiu kobiety, tym większa podatność na nowotwór. Mniejszym ryzykiem objęte są więc kobiety, które późno zaczęły miesiączkować oraz u których wcześniej wystąpiła menopauza, gdyż organizm ich krócej narażony był na działanie estrogenów.

 Poziom żeńskich hormonów zaczyna opadać dopiero w wieku przekwitania, ale niestety nie zawsze jest to proces tak widoczny. Jeżeli kobiety po 50. roku utrzymują nadwagę, znaczne ilości estrogenów może produkować tkanką tłuszczową [estrogeny pozagonadowe], która jednocześnie sprzyja przemianom żeńskich hormonów w niebezpieczne związki promujące wzrost zmian nowotworowych. Jest wiec jasne, że zwiększenie aktywności fizycznej, która wpływa na obniżenie masy tłuszczowej ciała będzie sprzyjać hamowaniu inicjowania i rozprzestrzeniania się ognisk rakowych.

 Okazuje się też, że wysiłek fizyczny dodatkowo sprzyja przekształcaniu estrogenów w związki nie wykazujące działania pronowotworowego.

Spis treści
Rak się boi wysiłku
Komórki tłuszczowe mogą sprzyjać nowotworom
Tajemnicza ochrona
Hormony płciowe
Wzmocnienie obrony