Ginekomastia posterydowa

Z tym problemem boryka się wiele osób nadużywających niebezpieczne leki sterydowe. Krążący we krwi nadmiar testosteronu może ulegać przekształceniu do hormonów żeńskich - estrogenów, powodujących między innymi odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej [lipomastia] i powstawanie charakterystycznych żeńskich sutków [ginekomastia], co w całości do złudzenia może przypominać kobiecy biust. Wysoki poziom estrogenów jest bowiem bodźcem do wydzielania prolaktyny [mieszanina polipeptydów wydzielana przez komórki gruczołowe przysadki], która wpływa na wzrost gruczołów mlecznych.

Prolaktyna wydzielana w nadmiarze hamuje także wydzielanie Gn-RH z podwzgórza, upośledzając tym samym czynność jąder. Mężczyźni z podwyższonym poziomem prolaktyny [pow. 200 ng./ml] bardzo często uskarżają się na zaburzenia libido i impotencję. Uważa się, że problem ginekomastii dotyka co trzecią osobę uwikłaną w doping. Nienaturalny rozrost gruczołów piersiowych będący wynikiem stosowania androgenów, może postępować wolno i stopniowo, nie wzbudzając większych podejrzeń. Jednak u wielu osób ginekomastia posterydowa może się rozwijać bardziej dynamicznie, przybierając niekiedy charakter jednostronny. Jest to wówczas defekt niezwykle widoczny, przysparzający także wielu problemów psychologicznych [brak akceptacji własnego wyglądu, depresje, zachowania nerwicowe, unikanie kontaktów intymnych itp.].

W wypadku znacznego przerostu gruczołu piersiowego nie ma właściwie żadnych nadziei na powrót do normalności, nawet jeżeli nigdy nie sięgnie się już po sterydy. Jedyną skuteczną metodą na pozbycie się rażącego defektu jest wykonanie dość kosztownej operacji, tzw. mammoplastyki. Polega ona na wykonaniu kosmetycznej redukcji tkanki piersiowej z zachowaniem otoczki sutka. Niestety, zabieg ten rzadko przynosi zadowalające rezultaty i przeważnie zawsze pozostawia po sobie cień kalectwa.

Spis treści
Skutki uboczne podczas zażywania sterydów / koksu.
Impotencja i bezpłodność
Ginekomastia posterydowa
Problemy z prostatą
Trądzik kulturystyczny
Choroby wątroby
Wściekłość sterydowa