Eksplozja ruchu

Nowe badania pokazują, że gdy próbujemy podnieść ciężar szybciej niż robiliśmy to dotychczas, to organizm zwiększa swój potencjał na różne sposoby, a jednym z nich staje się zdolność do łatwiejszego przekraczania tak zwanego punktu krytycznego, z jakim miewamy do czynienia w trakcie dźwigania dużych ciężarów.

 Niedawno pojawił się termin „eksplozja ruchu", który oznacza maksymalną koncentrację psychiczną plus „wystrzałową" szybkość podnoszenia ciężaru. Taki sposób podnoszenia ciężarów w treningu kulturystycznym ulepsza jakość muskulatury, czyniąc ją bardziej wydolną i silniejszą. W tym momencie ponownie powołam się na niektóre próby siłowe w wykonaniu ciężarowców. Przecież wielu spośród nich potrafi wycisnąć sztangę o wadze 200 kg na ławce, mimo że na pierwszy rzut oka nikt by ich o to nie posądził, widząc ich niezbyt rozbudowane mięśnie klatki piersiowej. O ile możemy długo dyskutować na temat wpływu siły na technikę w rwaniu i podrzucie, to o jakiej „technice" można mówić, gdy ciężarowiec wyciska sztangę na ławce?

W zamieszczonych wyżej uwagach mieści się gotowa odpowiedź: szybkość jest kluczem! A jeżeli już nauczyliśmy się tego korzystnego przyspieszenia, to co wtedy dzieje się z naszym treningiem? Otóż dzieje się to, że będziemy zdolni podnieść większy ciężar, a z kolei większy ciężar wymusza aktywizację aktywizację nowych, nietkniętych dotychczas włókien mięśniowych. Ot, koło się zamyka!

Spis treści 
1 Przyśpieszyć czy obciążyć. Co wybrać?
2 Skuteczność wybranej metody
3 Szybkość powtórzeń
4 Eksplozja ruchu
5 Technika szybkich podniesień
6 Czas na praktyczne zajęcia