Dziesięciobój przełomu wieków

Co ciekawe, wszystkie 10 bojów polegających na podnoszeniu ciężarów nie opierało się, jak to było w zwyczaju, na unoszeniu kulolasek, czy sprzętu o różnej masie, ale platformy z ludźmi. Była ona umocowana w taki sposób, że można było ją unieść zarówno od góry, jak i wchodząc pod nią i dźwigając za pomocą pleców. Pusta platforma ważyła 360 kg, na wstępie Gagnon oderwał ją od ziemi jednym palcem. Po każdej z konkurencji wykonywanej przez Travisa Gagnon unosił większy ciężar i dodatkowo, aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne, trzymał ciężar w powietrzu przez co najmniej 3 sekundy [siłacz znajdował się na 2-3 metrowym podeście, pod którym na łańcuchach była umocowana platforma, odpowiednio dociążana ludźmi, a jego zadaniem było oderwanie jej od ziemi na chociażby kilka centymetrów].

Kolejną konkurencją było oderwanie platformy od ziemi jednorącz i tu ciężar wzrósł do S04 kg. Po zwerbowaniu kolejnych chętnych do wejścia na platformę Gagnon oderwał od ziemi oburącz ciężar 715 kg. Na specjalnej uprzęży udało mu się unieść mięśniami karku platformę o wadze 598 kg, a także oderwać ważącą 1221 kg platformę za pomocą lejców, które oplatały jego obręcz barkową tak, że mógł unieść platformę z osobami znajdującą się pod nim. Zębami Gagnon oderwał od ziemi 285 kg, natomiast w martwym ciągu jednorącz uzyskał 419 kg, oburącz zaś - 566 kg. Współzawodnictwo kończyła jedna z popularniejszych konkurencji ówczesnych czasów, mianowicie dźwiganie platformy plecami. Tu bezkonkurencyjny okazał się Gagnon, dzierżąc na swych plecach 1893 kg, a była to równowartość ciężaru platformy wypełnionej 22 mężczyznami. Travis zrezygnował z dalszego współzawodnictwa, tym bardziej że jego oficjalny najlepszy wynik sprzed dobrych kilku lat był o około 150 kg gorszy.

Następnego dnia Travis tłumaczył przegraną nietypowymi metodami, jakie stosował jego rywal i - co było do przewidzenia - wyzwał go po raz kolejny na pojedynek w Nowym Jorku. Zakwestionował też wyniki swego przeciwnika. Twierdził, że jego najlepsze wyniki sięgają łącznie ponad 9 ton w wymienianych 10 konkurencjach, w przeciwieństwie do około 7560 kg Gagnona. Menedżer Gagnona wielokrotnie próbował zorganizować następne spotkanie siłaczy, ale do powtórnego pojedynku nigdy nie doszło, gdyż proponowane terminy nigdy Travisowi nie odpowiadały.

Spis treści
Siłacze wszech czasów. JOHN GAGNON
Przymiarka do pojedynku strongmanów
Nagroda dla silniejszego
Dziesięciobój przełomu wieków
Z pianinem na plecach
Siłacze z tego samego rodu