Co naprawdę nas zabija?

Dzięki coraz powszechniejszemu dostępowi do środków masowego przekazu każdy z nas spotkał się już chyba z pojęciem arteroskleroza. O tym, co to jest cholesterol, też już z pewnością słyszeliście. Były to najczęściej informacje o wydźwięku negatywnym - według ciągle obowiązującego dogmatu chodzi o substancję, której nadmiar w organizmie nieubłaganie kończy się śmiercią. Z tym z kolei wiąże się w pewnym sensie sztuczny i całkowicie nieuzasadniony pogląd, jakoby bez specjalnych leków, zwanych statynami, nie można było się przed arteriosklerozą uchronić.

Precz z cholesterolem w pożywieniu?

 Jeśli nie przestaniecie jeść jajek, mięsa, wędlin i podrobów, nie będziecie zdrowi. Produkty te zawierają przecież cholesterol. Moglibyśmy wtrącić - no i co z tego? Skład diety jest rzeczywiście bardzo ważny. Jednak o ile macie dostateczną ilość obiektywnych informacji o nowoczesnym żywieniu, prawdopodobnie wiecie, iż cholesterol wcale nie jest rzeczonym zabójcą, a jajka oraz w dużym stopniu również mięso można spożywać bez obaw. Ostatecznie był to - a dla większej części naszej populacji ciągle jeszcze jest - jeden z istotnych składników codziennej diety. W rzeczywistości sprawa wygląda tak, że we współczesnej „sklerotyzującej" diecie największy problem stanowią sztucznie utwardzane tłuszcze oraz niektóre oleje roślinne, szczególnie te, poddawane nieodpowiedniej obróbce przemysłowej. Głównym winowajcą wspomnianego problemu są jednak przede wszystkim węglowodany! A właściwie zbyt duże ilości węglowodanów, najczęściej prostych. Jeszcze większe szkody wyrządzają organizmowi węglowodany w połączeniu z utwardzanymi tłuszczami. A produktów tego typu jest na rynku zatrzęsienie, nieprawdaż? Innymi słowy, tym, co we współczesnym pożywieniu najgorsze, jest wspomniana kombinacja wraz z dużą ilością substancji chemicznych, dodawanych do produktów tów w trakcie procesu produkcyjnego. Są między nimi stymulanty wzrostu, antybiotyki, konserwanty, barwniki oraz sztuczne substancje słodzące. Negatywny wpływ na zdrowie ma również obróbka cieplna, której poddawane są zarówno pojedyncze produkty spożywcze, jak i złożone z nich pożywienie. To wszystko są czynniki, przed którymi współczesny człowiek nie jest w stanie się uchronić bez dostatecznej wiedzy o omawianej problematyce, ale także bez umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy uprzednio nabytej.

Ogólnie rzecz biorąc można stwierdzić, że współczesne nawyki żywieniowe mieszkańców któregokolwiek z cywilizowanych krajów świata w różnym stopniu - niemniej jednak zawsze w stopniu szkodliwym - są niekorzystne dla zdrowia i stanowią główną przyczynę postępującego pogarszania się jego stanu.

Spis treści
Omega-3 Czy brać i ile brać?
Co naprawdę nas zabija?
Nienasycone kwasy tłuszczów
Jakie tłuszcze jeść?
Co w takim razie jeść?
Masło zamiast margaryny