Alkohol po siłowni. Czy wolno pic piwo kiedy się ćwiczy.

Zbyt częste sięganie po alkohol prowadzi do uzależnienia oraz poważnych problemów zdrowotnych. Spożywanie napojów wyskokowych w nadmiarze wpływa toksycznie na wątrobę, trzustkę, ma też związek ze zwiększoną zachorowalnością na raka

Jednak zupełna abstynencja nie wydaje się koniecznością. Coraz częściej docierają do nas sygnały, że umiarkowane picie alkoholu może wykazywać także korzystne działanie prozdrowotne. Środowiska medyczne wciąż jednak z dużą ostrożnością wypowiadają się na temat pozytywnego wpływu alkoholu na organizm. Z trudem przychodzi im także formułowanie konkretnych zaleceń, jaka dawka alkoholu jest bezpieczna, a jaka toksyczna, gdyż g ranica między zdrowym a szkodliwym piciem wciąż pozostaje niejasna i wzbudza wiele kontrowersji.

Alkohol, spożywany w nadmiarze, rujnuje zdrowie. W tym aspekcie wszyscy naukowcy są jednomyślni. Zbyt częste nadużywanie trunków alkoholowych może prowadzić do uszkodzenia wielu narządów, szczególnie wątroby i trzustki. Alkohol nasila syntezę kwasów tłuszczowych i trójglicerydów oraz hamuje proces spalania tłuszczu, co w konsekwencji może prowadzić do stłuszczenia wątroby, a następnie do nieodwracalnej martwicy komórek wątrobowych. Produkt metabolizmu etanolu - aldehyd octowy, a także generowane w procesie przemiany alkoholu wolne rodniki prowadzą do nadmiernej aktywacji komórek gwiaździstych wątroby i trzustki, co skutkuje nadmiernym wytwarzaniem kolagenu i innych białek w obrębie tych narządów i w konsekwencji ich zwłóknieniem. Nadmierne spożywanie alkoholu koreluje także ze zwiększoną zapadalnością na raka przewodu pokarmowego. Etanol uszkadza procesy naprawcze DNA w komórkach błony śluzowej żołądka, trzustki i jelita grubego, prowadząc do inicjacji zmian nowotworowych.

Przy systematycznym spożywaniu alkoholu występuje także zwiększone ryzyko rozwoju raka jamy ustnej, gardła i przełyku. Wzrost ten zaznacza się wyraźnie już powyżej dwóch standardowych drinków dziennie i dodatkowo jest potęgowany przez palenie tytoniu. U kobiet spożywających alkohol występuje także dwukrotnie większe ryzyko zapadalności na raka sutka, wrażliwego na estrogeny, w porównaniu z abstynentkami. Alkohol może zmniejszać także odporność obronną organizmu poprzez ograniczenie aktywności białych ciałek krwi, których zadaniem jest nie tylko zwalczanie infekcji, ale także niebezpiecznych ognisk nowotworowych.

Spis treści
Alkohol po siłowni. Czy wolno pic piwo kiedy się ćwiczy.
Pozytywne strony picia alkoholu
Alkohol i cukrzyca
Alkohol przedłuża życie?
Zatem pić czy nie pić?