Alkohol i cukrzyca

Mając na uwadze fakt, że niewielkie dawki alkoholu wykazują korzystne działanie przeciwmiażdżycowe, pojawia się pytanie, czy alkohol może być spożywany przez cukrzyków, którzy są zaliczani do grupy podwyższonego ryzyka w zakresie chorób układu sercowo- naczyniowego? Pytanie jest o tyle istotne, że większość lekarzy absolutnie zabrania spożywania alkoholu w cukrzycy. Najnowsze badania wskazują jednak, że osoby dorosłe, z dobrze kontrolowaną chorobą cukrzycową, nie muszą pozostawać w całkowitej abstynencji, a niewielkie dawki alkoholu mogą się okazać nawet korzystne.

Spożycie etanolu poprawia bowiem wrażliwość na insulinę. Sam mechanizm tego zjawiska nie jest do końca poznany. Prawdopodobnie kwas octowy powstający w toku przemian etanolu, nasila produkcję specjalnych, długo żyjących białek, zwiększających insulino wrażliwość. Kwas octowy hamuje ponadto wykorzystanie kwasów tłuszczowych w przemianach energetycznych, poprawiając tym samym zużycie glukozy przez komórki mięśni szkieletowych. W ten sposób dochodzi do obniżenia poziomu cukru we krwi i lepszego wyrównania glikemii.

U osób spożywających niewielkie dawki alkoholu zaobserwowano także obniżenie ilości tkanki tłuszczowej trzewnej [okołobrzusznej] i produkowanych przez nią substancji pogarszających działanie insuliny. Alkohol zwiększa prawdopodobnie także poziom adiponektyny - specjalnego hormonu produkowanego przez tkankę tłuszczową, który hamuje wątrobową produkcję glukozy, nasila spalanie kwasów tłuszczowych, poprawia przepływ w naczyniach krwionośnych oraz ułatwia transport glukozy i insuliny do tkanek. Wiele powyższych danych wskazuje więc, że umiarkowane spożycie alkoholu może wykazywać działanie antydiabetogenne i sprzyjać wyrównaniu cukrzycy.

Spis treści
Alkohol po siłowni. Czy wolno pic piwo kiedy się ćwiczy.
Pozytywne strony picia alkoholu
Alkohol i cukrzyca
Alkohol przedłuża życie?
Zatem pić czy nie pić?